Natječaj za učenike

Natječaj „Sigurno surfaj – stop nasilju i govoru mržnje na internetu!“

Draga djeco i mladi,

Hrabri telefon poziva sve učenice i učenike osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske da se prijave na natječaj „Sigurno surfaj – stop nasilju i govoru mržnje na internetu!“, u svrhu podizanja svijesti o sigurnosti i govoru mržnje na internetu.*

Internet je postao vrlo rašireni način komunikacije i učenja te sve veći dio svog slobodnog vremena provodimo surfajući po različitim stranicama koje su nam zanimljive. Istraživanje interneta ima mnogo prednosti (igre, zanimljivosti, filmovi, glazba…), ali i opasnosti te je važno da se s njima upoznamo pri njegovom korištenju.

Na internetu možemo puno istraživati te razvijati kreativnost i inovativnost –  učiti, objavljivati fotografije, video uratke, komunicirati s ljudima diljem svijeta. No, najvažnije je da pri tome budemo odgovorni i oprezni.

Internet nam nudi i anonimnost koja nas ohrabruje da budemo slobodniji i opušteniji u razgovoru, što ponekad može biti prednost. Važno je zapamtiti da, bez obzira što ne možemo vidjeti sugovornika, uvredljive poruke, grupe, video sadržaji, fotografije i komentari na internetu mogu nekoga povrijediti. Osim toga, govorom mržnje kršimo osnovna ljudska prava.

Sudjelovanjem u ovom natječaju možete potaknuti svoje vršnjake i odrasle na odgovorno korištenje interneta, poučavanjem o njegovom sigurnom korištenju i podizanjem svijesti o štetnosti govora mržnje na internetu.

Na natječaj možete prijaviti video, likovne i literarne uratke na temu sigurnosti i govora mržnje na internetu. Natječaj je otvoren od 9. veljače do 9. ožujka.

*  vašu prijavu treba odobriti i odgovorna osoba – mentor. Mentor može biti učitelj, nastavnik ilistručni suradnik škole ili institucije iz koje dolazi prijava ili stručni radnik/odgajatelj ustanove iz djelokruga socijalne skrbi.

preuzeto 10.veljače 2016.

Priloženi dokumenti:
Sigurno-surfaj_prijavni-obrazac.docx (126.27 KB)
natjecaj.pdf (310.62 KB)

objavio: Marina Prebila Rožić   datum: 10. 2. 2016.

« Rujan 2017 »