Leonardo Očić osvojio 7. mjesto na Državnom natjecanju iz tehničke kulture

Pod pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, predsjednika Hrvatskoga sabora Gordana Jandrokovića i Vlade RH u Poreču je od 9. do 12. travnja 2018. održano jubilarno 60. natjecanje mladih tehničara Republike Hrvatske.

Učenik Leonardo Očić nastupio je u kategoriji obrada materijala i u konkurenciji 21 učenika zauzeo 7. mjesto. Mentor učeniku je učitelj tehničke kulture Ivan Čavlek.

Osim Leonarda županiju je predstavljalo još desetak učenika čije rezultate možete vidjeti u nastavku.

Čestitamo Leonardu na ostvarenom rezultatu!

Na natjecanje je pozvano 254 mladih tehničara - učenika osnovnih škola od 5. do 8. razreda koji svoje kompetencije usvajaju u osnovnim školama i udrugama tehničke kulture. Mladi tehničari natjecali su se u jednom od dvanaest područja tehničke kulture (maketarstvo i modelarstvo, graditeljstvo, obrada materijala, strojarske konstrukcije elektrotehnika, elektronika, robotika, automatika, fotografija, modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina, radiokomunikacije te robotsko spašavanje žrtve). Natjecanje se sastojalo od pisane provjera znanja (u trajanju od 2 školska sata), izrade tehničke tvorevine (8 školskih sati) te predstavljanje tehničke tvorevine svakog natjecatelja (do 5 minuta).

Sudjelujući u natjecanju mladih tehničara učenici viših razreda osnovne škole stječu ozbiljna iskustva iz područja tehnike i tehnologije te razvijaju svoje kompetencije (znanje, vještine, samostalnost i odgovornost), što ih motivira za buduće školovanje u srednjim strukovnim školama i za izbor inženjerskog zvanja. Na taj se način učenici usmjeravaju u STEM područje, što se ostvaruje rukovanjem različitim strojevima, alatima i priborom, izborom i obradom materijala, sastavljanjem i programiranjem sklopovlja, pri čemu mladi tehničari izrađuju tehničku tvorevinu prema zadanoj dokumentaciji, koju potom predstavljaju pred ocjenjivačkim povjerenstvom. Osim toga, natjecanje mladih tehničara omogućuje rano otkrivanje darovitih i talentiranih učenika te popularizira tehničku kulturu među učenicima, njihovim roditeljima i mentorima te u široj javnosti.

Natjecanje provode Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Agencija za odgoj i obrazovanje i Hrvatska zajednica tehničke kulture, a o provedbi natjecanja brine Državno povjerenstvo.

Rezultati svih učenika naše županije:

Modelarstvo i maketarstvo 5.r

- 1.mjesto Lucija Belošević OŠ Đurmanec, mentor Đurđa Zubić

Graditeljstvo 6.r
       - 2.mjesto Katja Tretinjak OŠ S.K.Začretje, mentor Božena Belanović
       - 6.mjesto Lovro Kontent OŠ Gornja Stubica, mentor Marko Mihaljinec
       - 15.mjesto Luka Lovrek OŠ Veliko Trgovišće, mentor Marko Mihaljinec

Strojarske konstrukcije 7.r
        -15.mjesto David Krivak , mentor Mladen Prugovečki

Obrada materijala 7.r
         - 7.mjesto Leonardo Očić OŠ Kr.Toplice, mentor Ivan Čavlek

Elektrotehnika 8.r
         - 12.mjesto Filip Pavlina OŠ Oroslavje, mentor Krešimir Hamer

Elektronika 8.r
         - 6.mjesto Karlo Šipek OŠ Oroslavje, mentor Krešimir Hamer

Automatika 6.r
         - 11.mjesto Marko Nuli OŠ Konjščina, mentor Mladen Prugovečki

Fotografija 7.r
          - 12.mjesto Tihana Tovernić OŠ Brestovec Orehovički, mentor Krunoslav Boroš

Čestitke svima na ostvarenim rezultatima!

Modelarstvo uporabnih teh.tvorevina 7.r - Maja Profeta 2.mjesto OŠ S.K.Začretje, mentor Božena Belanović

objavio: Ivan Čavlek   datum: 18. 4. 2018.