Sigurnost djece u prometu

Poštovani,

s obzirom na to da je počela nova školska godina i svima nam je izrazito važna sigurnost svih sudionika u prometu, a pogotovo djece, pozivamo Vas na povećan oprez i poštivanje prometnih pravila.

Podsjećamo kako je u zonama svih osnovnih škola potrebno smanjiti brzinu kretanja, ne parkirati nepropisno, zaustaviti vozilo i djeci dati znak rukom da mogu sigurno prijeći cestu te voditi računa o tome da djeca ne poznaju ili nedovoljno poznaju prometne propise.

Pozivamo Vas na suradnju i zajedničku brigu o dobrobiti i sigurnosti naših školaraca!

Kako osigurati sigurnost djece u prometu

Djeca su posebno ranjiva skupina sudionika u prometu. Među najvažnije rizike za stradavanje djece u prometu ubrajaju se sljedeći razlozi:

• Djeca zbog nižeg rasta nemaju dobru preglednost prometne situacije i teže su uočljivi ostalim sudionicima u prometu, osobito vozačima.
  • Vozači ponekad ne poštuju prometne propise vezane za siguran prijevoz djece u vozilima.
  • Djeca nisu u mogućnosti pravilno procijeniti udaljenost i brzinu nadolazećeg vozila.
  • Djeca nisu svjesna opasnosti u prometu.
  • Djeca ponekad reagiraju nenadano zbog zaigranosti pa, primjerice, istrčavaju na kolnik zbog lopte.

Savjeti i preporuke odraslim osobama, a s ciljem povećanja sigurnosti djece u prometu:

• Vlastitim primjerom pokažite djetetu kako se treba ispravno ponašati u prometu (ne prelazite kolnik na crveno za pješake, ne pretrčavajte kolnik izvan pješačkog prijelaza, vežite sigurnosni pojas u automobilu i sl.).
  • Razgovarajte s djecom o prometu i ukažite im na potencijalne opasnosti; ukažite im na negativne, ali i pozitivne primjere ponašanja u prometu.
  • Vježbajte s djecom sigurno prelaženje kolnika.
  • Objasnite im svrhu pješačkog prijelaza i semafora, kao i razloge zbog kojih ih treba koristiti, te ulogu prometnog policajca.
  • Ako je Vaše dijete prvašić, posebnu pozornost posvetite putu u i iz škole.
  • Odaberite najsigurniji put do škole (ne nužno i najkraći) i uvježbavajte s djetetom sigurno kretanje po njemu, ukažite djetetu na sva opasna mjesta na tom putu.
  • Ako se Vaše dijete kreće u prometu noću ili u uvjetima smanjene vidljivosti, pobrinite se da bude vidljivo, da na sebi ima odjeću i obuću što svjetlijih boja, te odjeću, obuću i školsku torbu s ugrađenim reflektirajućim tvarima.
  • Naučite dijete koristiti kacigu za vrijeme vožnje biciklom, romobilom i sličnim prijevoznim sredstvima.

Podsjećamo na odredbe Zakona o sigurnosti cestovnog prometa u kojem se navodi da:

• Biciklom na cestu smije dijete od 9 godina ako je u pratnji odrasle osobe ili ako je položilo ispit za upravljanje biciklom i ima potvrdu. Bez potvrde o položenom ispitu i bez odrasle osobe smiju biciklom na cestu od 14. godine. Svi vozači bicikla do 16. godine obavezni su nositi zaštitne kacige.
  • Prema izmjenama Zakona o sigurnosti prometa na cestama uvedena je nova kategorija vozila - osobno prijevozno sredstvo u što se ubrajaju romobili, monocikli i slična vozila na motorni pogon. Dijete mlađe od 14 godina ih ne smije voziti, a stariji moraju imati zaštitnu kacigu.
  • Dijete mlađe od 12 godina ne smije se prevoziti na mopedu ili motociklu. Starija djeca se smiju prevoziti na mopedu ili motociklu, ali moraju nositi propisane kacige.

objavio: Katarina Buben   datum: 6. 9. 2023.