Učenici naše škole posjetili KIKI - međunarodni filmski festival

Učenici Osnovne škole Krapinske Toplice i ove su godine zajedno sa svojim učiteljima i učiteljicama sudjelovali na KIKI festivalu čiji je cilj podizanje vizualne pismenosti djece, s naglaskom na edukativne filmove koji djecu potiču na razmišljanje i razvijanje osjećaja jednakosti u društvu. Za razliku od prijašnjih godina, ove godine učenici su filmove gledali u novootvorenom kinu u Krapinskim Toplicama. Sam događaj održan je 10. listopada 2022. godine s početkom u osam sati.

Prvi film „ A zatim se nešto promijenilo” igrani film redateljice Hull Elize govori o dječaku s ahondroplazijom i njegovim problemima u svijetu koji nije prilagođen za njega. Film je, zaključujući po reakciji publike, mnoge potaknuo na razmišljanje je li tako i u današnjem vremenu i kako se takvi ljudi osjećaju. Drugi film „Temelji umjetnosti” također je igrani film. Redatelj Payne David osmislio je priču o djevojčici koja ima namjeru postati umjetnica, no na tome putu ima mnogo prepreka koje joj postavljaju ljudi iz okoline. Treći film „Moja kosa“ veću je pozornost izazvao  kod djevojčica sa problemima sličnim onima koje muče djevojku iz filma. Ona želi imati ravnu kosu pri čemu se susreće s mnogo problema kao dijete roditelja različite rase. Nakon ovog filma voditeljica je razgovarala s djecom iz publike i pokušala približiti osnovne misli filma.  „La Bestia” animirani film koji govori o mladom krijumčaru iz Meksika i jednoj djevojčici koji na vrhu teretnog vlaka ilegalno putuju u SAD. Pretposljednji film „ Bertha i Wolfram ”dokumentarni je film koji govori o djevojčici s problematičnim vidom kojeg uzrokuje bolest Wolfram te se pokušava izboriti s tim. Posljednji film „ Utočište “ također je dokumentarni film koji govori o spasiteljici životinja i njezinom iskustvu s usvajanjem životinja s hendikepom. Nakon posljednjeg  filma publika je ponovno uz pomoć voditeljičinih pitanja i njezine potpore otkrila najdublje misli koje se filmom htjelo prenijeti. Festival je završio oko jedanaest sati.

Poticanje djece i mladih na gledanje filmova čiji je naglasak na problemima u društvu razvija osjećaj jednakosti i potiče na dubinsko razmišljanje o tome kako je to imati neku tešku bolest s kojom se treba nositi.

Laura Mišković, 8. b

Učenici osmih razreda pod mentorstvom učiteljice Sonje Kuštan napisali su svoje dojmove u obliku kratkog komentara na film koji ih je posebno inspirirao. Ulomci njihovih radova nalaze se u prilogu.

Fotografije: Emerik Šafranko, 8. b

Priloženi dokumenti:
Kiki_komentari.pdf (101.48 KB)

objavio: Daria Mikulec   datum: 3. 11. 2022.